Wycieczka do Malborka
Dnia 15 maja 2018 r. o godz. 7:30 wyruszyliśmy z miejsca zakwaterowania na wycieczkę do Malborka. Była to nasza pierwsza podróż podczas obozu.
Jazda autokarem trwała około 2 godziny.
Na miejsce dotarliśmy pełni sił i pozytywnej energii do zwiedzania. Przed bramą wejściową czekała na nas pani przewodnik, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Na początku przedstawiła nam ona zarys historii zamku, po czym rozpoczęliśmy zwiedzanie.
Po raz pierwszy zatrzymaliśmy się przy mapie przedstawiającej Szlak Zamków Gotyckich. Dowiedzieliśmy się wówczas, że Krzyżacy podczas swoich podbojów wybudowali łącznie ok. 200 zamków.
Następnie udaliśmy się do wnętrza fortyfikacji. Tam poznaliśmy warunki życia średniowiecznych rycerzy. Oprowadzono nas po bogato zdobionej jadalni. W podłodze posiadała ona otwory wentylacyjne, którymi podczas zimy napływało ciepłe powietrze ogrzewając w ten sposób pomieszczenie.
Odwiedziliśmy również średniowieczną kuchnię oraz piekarnię. Pani przewodnik opowiedziała nam o posiłkach jakie spożywali zakonnicy oraz w jaki sposób je wytwarzali. Mięso jadano trzy razy w tygodniu. Oprócz tego jadano kaszę, warzywa strączkowe, a posiłki popijano miodem pitnym i nisko procentowym winem.
Następnie przeszliśmy do pomieszczeń prywatnych Wielkiego Mistrza. Ujrzeliśmy tam jego sypialnię oraz osobistą toaletę. Zaskoczył nas mały rozmiar łóżek. Wynikało to z tego, że w ówczesnych czasach średni wzrost mężczyzn nie przekraczał 160 cm, oraz spali oni w pozycji pół siedzącej, częściowo uzbrojeni, aby zawsze być przygotowanym do walki.
Obejrzeliśmy także skarbiec, do którego klucze posiadały aż trzy osoby.
Potem oprowadzono nas po wystawach bursztynu i biżuterii z niego wykonanej, uzbrojenia oraz broni, takiej jak: miecze, kolczugi czy broń palna.
Na sam koniec, po krótkiej przerwie na dziedzińcu zamkowym, oglądnęliśmy wystawę figur świętych, którzy w kulturze Krzyżaków odgrywali bardzo ważną rolę.
Podsumowując cały dzień była to jedna z najbardziej interesujących i zaskakujących wycieczek podczas trwania całego obozu.