Na ruchomych wydmach

Za nami kolejny dzień obozu. Dzisiejszym celem był Słowiński Park Narodowy słynący z ruchomych wydm i wspaniałej przyrody. Park został utworzony w 1967 roku i po powiększeniu w roku 2004 zajmuje powierzchnię 32 744 ha. 1/3 stanowią wody słodkie, 1/3 wody słone a 1/3 lądy. To jedyny taki park w Polsce.

Dojazd do Łeby był trochę uciążliwy dla pana kierowcy bo większość dróg dojazdowych jest obecnie w remoncie. Po dotarciu do celu przesiedliśmy się do pociągu (!). Tyle tylko, że był to pociąg drogowy, dotarliśmy nim do Rąbki. Tam pani przewodniczka zaprosiła nas do muzeum parku i w ciekawy sposób przedstawiła informacje o przyrodzie parku szczególnie na temat rodzajów wydm i genezie ich powstawania oraz wędrówek.

Potem  elektrycznymi tramwajami (meleksami) dotarliśmy do Wyrzutni rakiet. Tam rozpoczęliśmy zwiedzanie parku. Najpierw byliśmy nad jeziorem, potem ok 2 km spacer do wydm a następnie boso po wydmach. Trasa była ciężka ale wszyscy zdobyli największy dostępny do zwiedzania punkt. Potem dotarliśmy do brzegu morza i plażą przeszliśmy prawie 3 km. Na koniec czekała nas jeszcze jedna atrakcja czyli rejs statkiem po jeziorze Łebsko.

Pogoda była wspaniała, cały czas słońce, błękitne niebo i chłodny wiatr od morza. Oby tak dalej. Jutro jedziemy na Mierzeję Helską.

Galeria zdjęć